Різдвяний вертеп (126 фото): вчимося робити красиві релігійні вироби на Різдво своїми руками за інструкцією

Радісний умиротворений настрій панує в дні святкування Різдва, що настає невдовзі після Нового Року, що стало улюбленим святом для дітей та дорослих. З давніх-давен крім нарядної ялинки до такого свята батьки разом з дітьми готують традиційний різдвяний вертеп.

Сюжет, в якому відображається тиша ночі з печерою для відпочинку худоби та маленький Христос поряд із Матір’ю, існує в мистецтві вже не одне століття. У Росії така традиція відтворення різдвяної основної сцени зародилася порівняно недавно, увійшовши у святковий різдвяний період із Європи.

Ідеї для створення виробу Різдвяний вертеп

Фарбові фігурки, що виконуються з різних матеріалів, одна з найулюбленіших композицій домашнього оточення у різних країнах, хоча скрізь вони виглядають по-різному, маючи свої відмінні риси:

  • Жителі Франції вважають за краще розписувати вручну коричневі силуети;
  • Італійці, як німці роблять їх із дерева, потім покриваючи лаком, додаючи аромати квіткових масел та ладан;
  • Англійський варіант – їстівний;
  • Мексиканська композиція складається зі статуеток, дуже тонких та вишуканих фаянсових або фарфорових;
  • Персонажі, виготовлені в Японії, легко впізнати за національними костюмами, властивими даній країні, та відсутності осіб, що символізують основу духовного початку.










Особливості вертепу до Різдва

Строго правила, за яким можна почати встановлювати в будинках вертепи, немає. Стало звичаєм прикрашати ними приміщення одразу після святкування Нового Року, починаючи з другого січня.

Деяким приємно вже від початку Різдвяного посту в останніх числах листопада бачити таку композицію перед собою. Таким чином, вона простоїть до кінця свят, після чого її рекомендують прибирати.

Немає також усталеної кількості учасників дійства. Воно може відрізнятися за винятком Христа разом з Богородицею та святим Йосипом. Далі зазвичай фігурки зображають теля і овечку, до яких може додатись ослик та інша животина.

  • Передання говорить про те, що саме пастухам першим почувся голос ангела, який розповів про народження Немовля, і вони першими підійшли до священної печери.
  • Тому можна включити їх у загальну картину. Три волхви з багатими дарами, імена яким Мельхіор, Валтасар і Гаспар підійшли через кілька днів.
  • Вони подарували Немовляті ладан, смирну та золото. Можна додати їх фігурки трохи згодом, а над композицією зробити зірку Віфлеєма з восьми кінцями, яка й привела їх до печери.
  • Варто роз’яснити дітям, що такі фігурки не для гри. Суть композиційного задуму наділена у статичні форми для того, щоб служити символічною суттю відображення різдва.

У Росії досить часто встановлюють різдвяну ікону в центр, замінюючи нею фігурки, що відображають членів Святого сімейства.

Варіантів для створення вертепу власноруч не так мало. Вони можуть бути високопрофесійним виконанням або бути простими, але значущими і образними.

Скориставшись нехитрими підручними засобами, можна власноручно підготувати вдалу композицію до початку свята.






База для вертепу

Сама печера може бути зроблена в звичайному ящику або коробці, яку попередньо акуратно обклеюють сіруватим або коричневим папером. Так вона стає під колір скель чи дерева.

Можна трохи зім’яти папір, щоб надати більше правдоподібності оформленню.

  • Зверху позначається зоряне темно-синє небо, де красується зірка Віфлеєма, виконана за допомогою золотого паперу або простої фольги.
  • Якщо слідувати традиціям, то можна зробити її об’ємною і підсвітити з внутрішньої сторони.
  • А можна використовувати простіший спосіб – прикрасити вертеп за допомогою ілюмінації, щоб на ній грали відблиски вогників.

На підлозі зазвичай укладається шар ялинових гілочок або сіна. Вертепи можуть бути глиняними чи пластиковими, доповнені камінчиками. Але цілком можна обійтися для цих цілей відповідним тканинним драпіруванням на ящику або картонній коробці.






Іграшки для вертепу

Найпростішим способом при оформленні власноруч зробленого вертепу є додавання до святкової іконки, що підходять за переказами янголят, а також тварин із наборів іграшок або сувенірів.Вони стануть гарною прикрасою композиційного варіанта разом з кількома гілочками та сухостоєм.

Трохи святкової мішури та відповідна гірлянда зроблять такий вертеп неповторним.

Вертепи з паперу

Виготовляючи домашні вертепи для Різдва, багато хто воліє користуватися папером та звичною технікою. Контури фігурок малюються на паперовій або картонній основі, а потім розфарбовуються та вирізуються. Встановити їх можна на поперечну основу.

Тулки можна просто згорнути звичайним конусом, тоді додавши приклеєні ручки можна надати персонажам об’ємності.

Голови можна буде зробити з підручних засобів, скориставшись для цього:

  • Тестом із сіллю;
  • Звичайною глиною;
  • Кульками із пластику;
  • Папір та ін.

Пластилінові, глиняні та «солоні» композиції

Для того, щоб зробити вертеп не на один, а на кілька років, можна скористатися або пластиком, або пластиліном. Складності тут немає, а потрібне лише терпіння та певне вміння працювати з такими матеріалами.

  • Додавши трохи красивих дрібниць, а також срібний папір та намистини можна створити свій власний справжній шедевр, у якому втіляться усі ваші фантазії на цю давню тему.
  • Якщо у вас є вже іграшкові овечки та миловидний янголятко, то можна доповнити композиційну картину фігурками пастухів та волхвів, виконавши їх із пластиліну. Дарунки волхвів будуть також запозичені в ляльковому наборі.

Пластика та пластилін багато в чому схожі за своїми пластичними властивостями із солоним тестом та глиною.






Лепити фігурки з них складніше, але вони виглядають по-іншому, виглядаючи майже, як живі персонажі. Їх потрібно запекти в духовці, а потім просто розфарбувати та розставити на свої місця.

Фото вироби різдвяний вертеп